ABC Frankowicza #57
Szybka ścieżka postępowania procesowego - ustawa która ma rozwiązać problemy frankowiczów – 12.07.2024 r.
Ministerstwo Sprawiedliwości chce zażegnać problem przedłużających się postępowań frankowych. Ministerstwo przygotowało wstępne założenia do ustawy frankowej, która ma przyspieszyć pracę sędziów i orzekanie w tych sprawach. Ma również mieć wpływ na proces dobrowolnych ugód pomiędzy bankami, a kredytobiorcami.
Minister Sprawiedliwości nie chce, żeby kredytobiorcy musieli czekać latami na rozstrzygnięcie co do nieważności zawartej umowy, a jeśli będzie taka możliwości, żeby zawierali ugody z bankami.
28 czerwca 2024 r. odbyło się pierwsze posiedzenie grupy roboczej ds. ustawy frankowej, która ma wypracować jednolity wzorzec umowy oraz klauzuli informacyjnej dla ugód frankowych. Ma to zminimalizować ryzyko prawne pod kątem klauzul abuzywnych, czyli błędów, które są podstawą do skutecznego kwestionowania umów o kredyty frankowe w sądach powszechnych.
Ustawa frankowa ma określić także ścieżkę ugodową przez sąd – obecnie nie ma takiego obowiązku. Należy jednak podkreślić, iż sama ustawa frankowa nie będzie nikogo zmuszać do zawierania ugód. Ma jedynie usprawnić proces mediacji pomiędzy bankiem, a klientem i zabezpieczyć umowę ugodową przed ryzykiem prawnym.
Jak wskazuję pełnomocnik Aneta Wiewiórowska-Domagalska chciałaby, aby sprawy frankowe, które dotyczą tego samego konsumenta łączono w jedno postępowanie, niezależnie od tego z czyjej inicjatywy zostało rozpoczęte. Pełnomocnik chciałby również zwiększyć zatrudnienie asystentów i urzędników sądowych, przeprowadzić program szkoleniowy dla sędziów w zakresie spraw frankowych, zbudować bazę danych frankowych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), zdigitalizować obieg dokumentów sądowych. Wskazane propozycje mają ułatwić sędziom pracę i przyspieszyć prowadzenie postępowań i wydawanie wyroków.
Na koniec pierwszego kwartału było 189,8 tys. spraw frankowych w polskich sądach. To przytłaczająca liczba – uważa Aneta Domagalska-Wiewiórowska. Poinformowała na spotkaniu z dziennikarzami, że w tylko w warszawskim wydziale frankowym prowadzonych jest 48,7 tys. spraw.
Zaproponowane zmiany, które mają być wprowadzane do Sądów w ocenie Ministerstwa mają wpłynąć w szczególności na przyspieszenie spraw i szybsze wydawanie wyroków.
Zapraszamy do kontaktu pod numerem 608 649 107 lub na adres email: kancelaria@kppp.pl w celu przygotowania analizy umowy i ugody oraz szacunkowych korzyści w przypadku wygranej.