Strefa Kredytobiorcy

Sankcja Kredytu Darmowego Kancelaria

Co to jest sankcja kredytu darmowego

Jest to mechanizm ochrony konsumentów, który umożliwia spłatę kredytu bez odsetek i dodatkowych kosztów w przypadku, gdy bank naruszy określone przepisy ustawy o kredycie konsumenckim. Głównym celem tego narzędzia jest zabezpieczenie praw kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami kredytodawców.

Jakie są podstawy prawne sankcji kredytu darmowego

Wiele umów kredytów gotówkowych (konsumenckich) zawiera postanowienia sprzeczne z ustawą o kredycie konsumenckim. Art. 45 ww. ustawy stanowi, że w przypadku określonych naruszeń konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.

Jakie warunki formalne muszą zostać spełnione: kwota kredytu nie może przekraczać kwoty 255 550,00 zł (lub jej równowartości w walucie obcej), a umowa kredytu musi być zawarta po dniu 18 grudnia 2011 roku (a w przypadku kredytów hipotecznych musi być zawarta do dnia 22 lipca 2017 r.).

Materiały filmowe o SKD

Sankcja kredytu darmowego

SKD – Jakie daje korzyści


Sankcja kredytu darmowego

SKD - jak skorzystać z Sankcji Kredytu Darmowego?


Sankcja kredytu darmowego

SKD – czym jest i dla kogo?


Sankcja kredytu darmowego

SKD - Darmowy kredyt w Alior Banku


Sankcja kredytu darmowego

SKD - w których umowach znajdują się naruszenia?


Jakie są przykładowe uchybienia praw konsumenta:

  1. umowa kredytu nie została zawarta na piśmie, 
  2. umowa nie zawiera określenia rodzaju kredytu konsumenckiego,
  3. w umowie nie zawarto informacji na temat spłaty kredytu, 
  4. w umowie nie określono stopy oprocentowania albo innych kosztów kredytu,
  5. brak informacji o RRSO,
  6. brak informacji dotyczącej możliwości odstąpienia od umowy, 
  7. brak informacji o prawie do spłaty kredytu przed terminem,
  8. pozaodsetkowe koszty kredytu przewyższając granice określone ustawą,
  9. umowa przewiduje naliczanie odsetek od kredytowanych kosztów kredytu.

Jest to katalog otwarty, naruszeń można wskazać o wiele więcej, dlatego warto przekazać swoją sprawę do analizy prawnikowi. 

Co można zrobić w sprawie SKD? 

Konsument chcący skorzystać z sankcji kredytu darmowego musi złożyć do banku / instytucji finansowej oświadczenie w tym przedmiocie. Musi być to oświadczenie na piśmie. Jeżeli umowa jest w trakcie spłaty można złożyć takie oświadczenie w dowolnym momencie, jeżeli kredyt został już spłacony termin do złożenia takiego oświadczenia został oznaczony jako rok od daty wykonania umowy, czyli od całkowitej spłaty zobowiązania.

Po odmowie przez bank zastosowania sankcji kredytu darmowego należy wystąpić z pozwem do sądu.

Wynikiem postępowania jest spłacenie tylko kapitału zaciągniętego kredytu i zwrot wszystkich odsetek, prowizji oraz innych opłat i kosztów. Skutkuje to także anulowaniem przyszłych odsetek oraz obniżeniem raty.

Jakie banki podlegają sankcji kredytu darmowego

W wielu bankach w Polsce najczęściej występują błędy w umowach kredytowych, które mogą prowadzić do zastosowania SKD. Poniżej znajduje się lista banków, w których takie przypadki są najczęściej odnotowywane:

•  PKO BP

•  mBank

•  Santander

•  Alior Bank

•  ING Bank Śląski

•  Millennium Bank

•  Getin Noble Bank

•  Nest Bank

•  Pekao S.A.

•  Banki Spółdzielcze

•  SKOKi

•  Deutsche Bank

W niektórych przypadkach sankcje mogą być również stosowane wobec instytucji pozabankowych, takich jak Profi Credit czy Provident.

Lista banków może być jednak dłuższa, dlatego najlepiej skonsultować swoją umowę kredytową z kancelarią prawną​.

Kancelaria do spraw sankcji kredytu darmowego 

Od ponad dekady nasza kancelaria specjalizuje się w skutecznej walce z instytucjami finansowymi, co pozwala nam z sukcesem prowadzić sprawy związane z sankcją kredytu darmowego (SKD).

Nasza kancelaria obsługuje klientów z całego kraju, oferując możliwość rozpoczęcia oraz prowadzenia sprawy zdalnie – przez telefon, e-mail lub spotkania online.

Dokumenty do analizy umów dotyczących sankcji kredytu darmowego, wraz z numerem kontaktowym, prosimy przesyłać na adres email: kancelaria@kppp.pl. Jeśli to możliwe, prosimy o przesyłanie plików w formacie .zip, nie przekraczających 5 MB.

Gwarantujemy bezpłatną analizę umowy, wykonywaną przez zespół radców prawnych specjalizujących się w sankcjach kredytu darmowego. Zapoznajemy się szybko z przesłanymi przez Państwa dokumentami, następnie kontaktujemy się i podejmujemy działania.

Po dokonaniu analizy dokumentów nasza kancelaria udzieli szczegółowej odpowiedzi w kwestii zasadności wniesienia powództwa przeciwko bankowi oraz oceny szans na pozytywne rozstrzygnięcie. Przedstawimy również plan działania i konsekwencje wybranej strategii procesowej. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, zapewniając kompleksową obsługę prawną.

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z pomocy naszej kancelarii, po skompletowaniu dokumentów wezwiemy bank do zwrotu niesłusznie zapłaconych odsetek, prowizji i innych kosztów. W przypadku, gdy bank nie zwróci pobranych kwot dobrowolnie lub nie dojdzie do zawarcia ugody, nasza kancelaria skieruje sprawę do sądu. Dążymy do tego, aby każdy przypadek sankcji kredytu darmowego kończył się dla naszych klientów najkorzystniej.

Nasza kancelaria jest liderem w walce o prawa konsumentów w sprawach związanych z sankcją kredytu darmowego. Dzięki naszemu doświadczeniu i unikalnemu podejściu, każda sprawa jest traktowana z najwyższą starannością, aby zapewnić naszym klientom najlepsze możliwe rezultaty.

.