ABC Frankowicza #54

Frankowiczu – uważaj na zapisy ugody - 20.03.2024

Masz kredyt we frankach szwajcarskich? Spłacasz od lat raty, których wysokości nie znasz i nagle odezwał się Bank proponując Ci ugodę?

Czasami może się trafić coś dobrego. Jednak czy na pewno tym razem? Zastanów się, czy przez ostatnie lata chociaż raz Bank zaproponował Ci cokolwiek, co chroniło Twoje interesy – i czy tym razem jest inaczej, czy rzeczywiście Twój Bank po latach wyzyskiwania Twojej kieszeni postanowił Ci zrekompensować lata udręki.  

Od 2019 roku Banki przegrywają prawie wszystkie sprawy w pierwszej instancji, a ten jeden procent wygranych zazwyczaj można jeszcze odwrócić w sądzie II Instancji. Wszystko za sprawą kolejnych korzystnych orzeczeń dla Frankowiczów. Ta tendencja – przegranej prawie wszystkich spraw powoduje, że banki chcąc ratować swoją trudną sytuację wychodząc  z propozycjami ugód do Klientów, którzy mają kredyt we frankach. 

Te ugody jednak należy bardzo starannie negocjować, bowiem w przytłaczającej mierze propozycja ugody stanowi próbę konwersji kredytu na kredyt w złotych. Dzisiaj taki kredyt – przy bardzo wysokich stopach procentowych jest skrajnie niekorzystny dla Konsumenta. Za to jest złotym interesem dla Banku. Bank proponując ugodę na takich warunkach jeszcze raz próbuje wmanewrować Klienta w kolejny kredyt. Co zyskuje Bank? Wiąże Klienta na kolejne lata kredytem w złotych przy wysokiej stopie (często stałej) oprocentowania i pozbywa się ryzyka unieważnienia Umowy frankowej oraz konieczności zwrócenia Ci setek tysięcy złoty. Ten „interes” polega więc na tym, że w tej „cudownej” ofercie pozbywasz się kredytu frankowego, rezygnujesz z możliwości odzyskania całkiem sporych pieniędzy, a w zamian spłacasz kredyt – przez kolejne długie lata. 

Zatem, jeżeli dostaniesz propozycję ugody, przemyśl ją, pójdź do specjalisty który powie Ci, co rzeczywiście tracisz i co możesz zyskać Ty – a nie Bank.

Nasi prawnicy są gotowi pomóc Ci przeanalizować otrzymaną propozycję.

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 608 649 107 lub na adres email: kancelaria@kppp.pl w celu przygotowania analizy umowy i ugody oraz szacunkowych korzyści w przypadku wygranej.


Galeria