ABC Frankowicza #48

Raty kredytów w CHF znowu do góry - 07.07.2023

W ostatnim czasie kurs franka utrzymuje się na podobnym poziomie. Nie oznacza to jednak, że kredytobiorcy frankowi nie mają zmartwień. W dniu 22 czerwca 2023 roku Narodowy Bank Szwajcarii podniósł stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego, co oznacza, że rata odsetkowa wzrośnie o jedną szóstą. 

Stopy procentowe są najwyższe od września 2008 roku, ale to nie koniec podwyżek, kolejna jest zapowiadana we wrześniu 2023 roku. Mimo dosyć niskiej inflacji konsumenckiej w Szwajcarii, w porównaniu z innymi gospodarkami rozwiniętymi, wciąż mamy do czynienia z zaostrzeniem polityki monetarnej. Te działania będą wpływać również na Frankowiczów. W związku z umocnieniem się szwajcarskiej waluty należy zapomnieć o niższym kursie franka w relacji do polskiej złotówki.

W perspektywie najbliższych kilku lat nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek mogło zatrzymać wzrost kursu franka szwajcarskiego, a tym samym rosnące raty i saldo kredytu frankowego. Kolejne podwyżki stóp procentowych w Szwajcarii, ich zapowiedzi oraz inflacja spowodowały wzrost zainteresowania możliwością unieważnienia umowy kredytu frankowego. Wybór drogi sądowej jest bardziej korzystny niż zawarcie ugody z przewalutowaniem na kredyt złotowy. To drugie rozwiązanie wiąże się bowiem z wyższymi ratami kredytu oraz brakiem rekompensaty za dotychczasową spłatę rat po zawyżonym kursie franka szwajcarskiego.

W tym momencie skierowanie sprawy do sądu jest najbardziej uzasadnione finansowo. Pozwoli to na pozbycie się kredytu, którego raty i saldo uzależnione jest m.in. właśnie od działań Szwajcarskiego Banku Narodowego czy panującej inflacji.

Zapraszamy do kontaktu pod numerem 608 649 107 lub na adres email: kancelaria@kppp.pl w celu przygotowania analizy umowy i szacunkowych korzyści w przypadku wygranej.


Galeria